Jak prawidłowo zamontować zawieszenie gwintowane?

Zawieszenie gwintowane to nie tylko sztywniejsze ustawienia, lepszy wygląd auta, czy możliwość dostosowania prześwitu do swoich upodobań. Gwinty mają też nieco inną konstrukcję od seryjnych podzespołów. Wystarczy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad, by zestaw MTS Technik został zamontowany prawidłowo i służył długo.

Poprzedni wpis na blogu służył za przykład prawidłowo przeprowadzonej wymiany zawieszenia w BMW E30. Naturalnie, niektóre zawieszenia różnią się między sobą konstrukcją. Są jednak pewne punkty wspólne dla każdego zestawu.

 

Prawidłowy dobór przed zakupem

Wbrew pozorom pierwszy błąd może pojawić się już w chwili zakupu. Paleta wersji danego modelu auta jest bardzo szeroka. Dany samochód może się różnić nie tylko nadwoziem ale też zamontowanym silnikiem czy rodzajem zastosowanego napędu. A to ma wpływ na wagę auta czy konstrukcję jego zawieszenia. W niektórych przypadkach zestawy gwintowane różnią się między sobą pojedynczymi elementami, dopasowanymi pod konkretną wersję samochodu. W przypadku braku pewności, czy dany zestaw będzie prawidłowy, warto skontaktować się z doradcą MTS Technik. Fachowa pomoc pozwoli uniknąć niepotrzebnych nerwów.

 

Sugestie dotyczące montażu

Gdy zestaw został już wybrany, pora na jego montaż. Istotne są tutaj odpowiednie momenty dokręcenia śrub. Siła powinna zostać właściwie dobrana, aby nie uszkodzić powierzchni gwintowanej mocowań amortyzatorów. Jeśli w danym aucie przednie amortyzatory różnią się fizycznie w zależności od strony montażu, należy wzmocnić swoją czujność. Amortyzatory MTS Technik posiadają oznaczenia. „L” dla strony lewej (kierowcy) oraz „R” dla strony prawej (pasażera).

Amortyzator MTS Technik BMW E46

Amortyzator przedni – strona lewa

Kolumny gwintowane MTS Technik pokryte są warstwą tzw. złotego ocynku. Aluminiowe tylne regulacje zabezpiecza z kolei czarne anodowanie. Pozwala to na skuteczną ochronę przed korozją. Po montażu zawieszenia gwintowanego warto jednak ułatwić sobie późniejszą regulację wysokości auta. Przydatny okazuje się suchy smar z PTFE, którym warto spryskać powierzchnie gwintowane zestawu.

Smar PTFE

Suchy smar z PTFE nanoszony na powierzchnię gwintowaną amortyzatora

Regulację wysokości zawieszenia należy przeprowadzać wyłącznie dołączonymi do zestawu kluczami. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń nakrętki i zachować możliwość swobodnej korekty wysokości auta np w zimie.

klucz MTS Technik

Przykłady kluczy do regulacji wysokości zawieszeń MTS Technik

Po skręceniu wszystkiego warto sprawdzić czy nowe zawieszenie i zmieniona wysokość auta nie przeszkadzają w swobodnym obracaniu się kół. Mocno obniżony samochód zawsze będzie przyciągać wzrok, jednak pełna użytkowość przede wszystkim! Podobnie jak z kołami, tak samo z górnymi mocowaniami amortyzatora – finalne dokręcenie powinno odbywać się w momencie, gdy auto stoi na kołach, a cały jego ciężar dociska zawieszenie.

Po montażu

Gdy wszystko zostało skręcone i sprawdzone, a na portale społecznościowe trafiają już pierwsze zdjęcia obniżonego samochodu, należy dokonać ostatniego ważnego kroku ku bezproblemowej eksploatacji auta na gwincie. Mowa o wyregulowaniu zbieżności i kątów pochylenia kół. Każda ingerencja w zawieszenie wprowadza zamieszanie w ustawieniach fabrycznych. Odchyły od normy powodują szybsze zużycie opon i często niewłaściwe reakcje auta. Ich korekta doprowadzi do pełnej przyjemności z jazdy i lepszego czucia każdego zakrętu. A przecież to do tego zostało stworzone zawieszenie gwintowane.