Sprawdź nowy MTS Technik

„Dużo się u nas dzieje” – tego pojęcia używaliśmy w ostatnim czasie nad wyraz często. Zmiany, nowości, ciągły rozwój marki i produktu – tym kieruje się MTS Technik w ostatnich latach. Wszystko owocuje wymiernymi korzyściami dla użytkowników naszych zawieszeń. Liczne pomysły i  i działania mają odzwierciedlenie w rzeczywistym produkcie. Lepszym i podążającym za oczekiwaniami klienta. Daje się to zauważyć w kilku zasadniczych kwestiach:

Stały rozwój produktu

Nasze zawieszenia ewoluują. Jedną z największych i najbardziej widocznych zmian jest stosowanie sprężyn Eibacha w naszych gwintach. Zaczęło się od tylnej sprężyny w zawieszeniach do BMW E36 i E46 i szybko rozpowszechniło się także w innych zestawach. Dziś sprężyny z logo lidera w tej branży występują we wszystkich zawieszeniach gwintowanych z naszej oferty.

Sprężyna Eibach

Pierwsza w naszej ofercie sprężyna wyprodukowana przez Eibacha.

Co istotne, nie jest to po prostu pobieranie gotowych sprężyn z półki. Jest to zlecanie w fabryce Eibacha produkcji sprężyn zaprojektowanych przez nasz dział konstrukcji. Zaplecze jakim dysponuje fabryka w niemieckim Finnentrop spełnia najwyższe wymagania. Wysokiej jakości drut pokrywany jest specjalnym lakierem poliestrowym. Jest on elastyczniejszy od tradycyjnego lakieru proszkowego, przez co lepiej opiera się uszkodzeniom mechanicznym, które są nie do uniknięcia podczas jazdy. Odpowiadając za projekt sprężyny staramy się również przewidzieć jej zachowanie w każdych warunkach. Dlatego wszędzie gdzie jest to konieczne, doposażamy sprężyny w specjalne osłony, montowane w miejscu, gdzie jest prawdopodobieństwo kontaktu zwojów ze sobą.

SPrężyny Eibach

Clipping tube, czyli specjalna osłona na zwój sprężyny.

Również w przypadku naszej nakrętki hexaCOIL cały koncept ewoulował. Od pomysłu, przez długie i mordercze testy drogowe w każdych warunkach, aż po oferowanie tej nakrętki niemal w każdym zawieszeniu gwintowanym MTS Technik. Wszystko w trosce o możliwie największe ułatwienie użytkowania zawieszeń gwintowanych. Jako że myślimy detalami, rozwój koncepcji hexaCOIL nie zatrzymał się na opracowaniu kształtu samej nakrętki. Aby wyeliminować bezpośredni kontakt powierzchni stalowej z aluminium, stosujemy nakładki z tworzyw sztucznych. Tym sposobem pojęcie łatwej regulacji wysokości auta eksploatujemy do maksimum. Podwójna warstwa zabezpieczenia antykorozyjnego, potocznie nazywana złotym ocynkiem również na dobre przyjęła się w naszych produktach. Wersja Gold odnosi się już do 100% oferowanych przez nas zawieszeń gwintowanych. Trójskładnikowa warstwa ochronna, w połączeniu z anodowaniem elementów aluminiowych, zapewni trwałość zawieszenia na lata.

hexaCOIL

Nakrętka hexaCOIL czyni zmianę wysokości auta jeszcze łatwiejszą.

Za zwiększoną wytrzymałością kolumn gwintowanych idzie też wysoka wydajność jej podzespołów. O sprężynach wspominamy wyżej. Idealnym uzupełnieniem są tu też specjalne odboje z pianki PUR, o wiele wytrzymalsze od tradycyjnych, wykonanych z gumy. O ile takie odboje dla kolumn gwintowanych stały się już normą, tak nowością jest dodawanie dedykowanych odbojów również do amortyzatorów tylnej osi!

Amortyzator MTS Technik

Dedykowane odboje zaczynamy wprowadzać także dla amortyzatorów tylnej osi.

Pętla inżynieryjna

Wprowadzanie nowych pozycji do oferty. Szukanie topowych dostawców podzespołów. To już dużo. Jednak nasza ambicja nie wyczerpuje się w tym miejscu. Rozwijając naszą ofertę nie zapominamy o zestawach istniejących już od dawna. Cała pętla inżynieryjna, od pomysłu, przez projekt, aż po produkt finalny, bardzo często w MTS Technik zataczana jest ponownie. Wszystko z myślą o rozwoju zawieszeń już znanych. Zestaw MTSGWBM01, przeznaczony do BMW E36 jest jednym z naszych liderów sprzedaży. Czy to nas satysfakcjonuje? Nie do końca. Pragniemy aby produkt popularny, użytkowany przez setki osób, stawał się jeszcze lepszy. Dobór oleju, który będzie pracował w obudowie o zwiększonej średnicy, będzie miał niebagatelny wpływ na zachowanie amortyzatora. Lepsze oddawanie ciepła zwiększa jego wydajność podczas ciągłej pracy.

Olej

Odpowiednio dobrany olej odgrywa kluczową rolę we właściwej pracy amortyzatora.

Staramy się podchodzić indywidualnie do każdego zestawu. Liczne zawory o przemodelowanym układzie dbają o to, aby amortyzator pracował właściwie, bez względu na stopień obniżenia. Bezkompromisowo twarde zawieszenie potrafi zrobić każdy. Nam to nie wystarcza. Takiego produktu nie potrafimy nazwać funkcjonalnym zawieszeniem. Idziemy krok dalej. Umiejętnie łączymy obniżenie z użytkowością auta podczas codziennej jazdy.  Naszym zamysłem od początku było oferowanie zawieszeń, które przy poprawie wyglądu i charakterystyki prowadzenia auta zachowają również maksymalną użytkowość w ruchu ulicznym. Dążymy do tego aby oferowane przez nas zestawy były tak twarde jak potrzeba i równocześnie tak komfortowe jak to możliwe.

Słuchamy Waszych potrzeb

Opinia użytkownika jest najcenniejszą wartością dla producenta. Wsłuchujemy się w każdy płynący od naszych klientów sygnał. Przyglądamy się temu, co jest chwalone. Nasz zespół regularnie debatuje nad tym czy coś, co jest dobre, może być jeszcze lepsze. Reagujemy też na każde zgłoszenie jakiejkolwiek cechy negatywnej. Zwykło się mówić, że masa jest wrogiem przyspieszenia. My już wiemy, że masa jest wrogiem obniżenia. Co należy rozpatrywać dwojako. Szeroka gama silników oferowanych w niektórych autach, znacząco wpływa na ich wagę. Musimy temu sprostać. Zawieszenie do Audi A4 8E, już na etapie wprowadzania do sprzedaży, podzielone zostało na aż 6 referencji, uwzględniających wszystkie możliwe kombinacje wersji silnikowych, nadwoziowych oraz rodzaju napędu. Również w tej kwestii pojawia się aspekt ewolucji zestawów już istniejących. Uniwersalne do tej pory zestawy do Audi A4 B5 czy A6 C5 podzielone zostały na 2 pozycje, uwzględniające różne zakresy mas przedniej osi. Wszystko z jedną myślą – aby za samym obniżeniem podążała też właściwa praca zawieszenia.

Sprężyny Eibach

Gdy dany model auta tego wymaga, stosujemy zróżnicowanie sprężyn, w zależności od nacisków osi.

Kontrolowane obniżenie ciężkiego auta to jedno. Oddzielną kwestią jest zbliżanie do ziemi samochodów stosunkowo lekkich. Dobrym przykładem jest VW Scirocco III generacji. Każdy fan motoryzacji wie, że jest to auto oparte o platformę MQB, pochodzącą z Golfa V. Naturalnie zawieszenia w obu tych autach fizycznie niewiele się od siebie różnią. Jednak Scirocco ma specyficzną budowę, z bardzo lekkim tyłem nadwozia. Nasze pierwotnie oferowane zestawy zawierały sprężyny, które nie pozwalały na zadowalające obniżenie auta. Zgłaszaliście nam to, a my zareagowaliśmy tak jak mogliśmy to zrobić najlepiej – stworzyliśmy nowy zestaw! Tym sposobem z zestawu MTSGWVW30 wyewoluował zestaw MTSGWVW36, przeznaczony stricte do lekkiego Scirocco.

CAD i MES – kluczowe elementy kontroli jakości

Używane powyżej pojęcia dotyczące wysokiej jakości czy wytrzymałości nie są tylko pustymi hasłami. Nie jest to jedynie teoria, gdyż znajduje ona potwierdzenie również w licznych testach i kontrolach. Każde nowe zawieszenie, czy chociażby jego pojedynczy komponent, już na etapie projektu poddawane są próbom jakości. Jak to możliwe? Z odpowiedzią przychodzi nowoczesna technologia, matematyka oraz wiedza naszych specjalistów.  CAD – pojęcie dobrze znane inżynierom i studentom politechniki, na dobre zagościło również w naszym dziale konstrukcji. Computer Aided Design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala nam na cyfrowe modelowanie 3D, umożliwiające stworzenie dokumentacji niezbędnej do wyprodukowania zawieszenia, bezpośrednio z modeli cyfrowych. Tego typu proces zauważalnie zwiększa poziom dokładności wykonania elementów. Ich spasowania ze sobą nawzajem oraz z komponentami samochodu. Wirtualne pasowanie komponentów pozwala na jeszcze szybszą reakcję i eliminowanie każdego potencjalnego błędu czy cechy utrudniającej eksploatację zawieszenia w aucie.

CAD

Nowy element zawieszenia gwintowanego, jeszcze w formie cyfrowej.

Drugim elementem wpływającym na jakość i używanym jeszcze na etapie projektu jest MES. Metoda Elementów Skończonych, służąca między innymi do wyliczenia wytrzymałości konstrukcji. Zaawansowana matematyka na poziomie układów równań różniczkowych zastosowana w metodzie MES pozwala przewidzieć przemieszczenia komponentów, ich sprężystość oraz naprężenia wynikające z użytkowania zawieszenia na drodze. Wyniki obliczeń w zastosowanym algorytmie cechują się bardzo wysoką dokładnością. Jednak do ich uzyskania potrzebna jest osoba posiadająca właściwą wiedzę z tego zakresu, podpartą sprzętem, który sprosta zadaniu przetworzenia ogromnej dawki informacji. Nasz dział konstrukcji to fachowcy pracujący na komputerach o bardzo dużej mocy obliczeniowej. MES pozwala przewidzieć wytrzymałość danego komponentu, jeszcze na etapie projektu. Pozwala to na optymalizację produktu ściśle pod kątem przenoszonych sił i naprężeń. Dzięki rozpatrywaniu konkretnych kierunków sił działających na zawieszenie można zoptymalizować konstrukcję produktu, zwiększając jego bezpieczeństwo. I nierzadko zmniejszając jego masę. Mniejsza masa nieresorowana to również cecha pożądana w pojazdach.

Metoda MES

Za sprawą MES jesteśmy w stanie przewidzieć przeciążenia każdego z kluczowych elementów zawieszenia.

Testy w formie wirtualnej podparte są również kontrolą gotowego produktu. Przed wypuszczeniem do sprzedaży, każda dostawa podzespołów poddawana jest kolejnej szczegółowej kontroli jakości. Ma to charakter kompleksowy, nie wyrywkowy. Po weryfikacji wymiarów i wyeliminowaniu ryzyka wad sprawdzamy wszystko na wyspecjalizowanych maszynach. Jesteśmy w stanie sprawdzić współczynnik twardości sprężyny bądź zadać amortyzatorom pracę w dowolnych warunkach. A to wszystko bez wychodzenia z naszej siedziby.

Współpraca z jednostkami badawczymi

W ostatnim czasie pojęcie testów, oprócz wyliczeń na projekcie wirtualnym, przeszło także na poziom testów laboratoryjnych na końcowym produkcie. Podjęliśmy współpracę z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. Pracownie badawcze na tej uczelni pozwalają na jeszcze bardziej skrupulatne sprawdzenie wytrzymałości naszych komponentów. To dzięki pracownikom AMW możemy w sposób rzeczywisty potwierdzić to co naszym konstruktorom wyszło ze skrupulatnych wyliczeń. Tym sposobem mamy pewność że nasze amortyzatory wytrzymują milion cykli pracy, sprężyny nie odkształcają się nawet pod kilkunastotonowym naciskiem, a pojedyncza nakrętka hexaCOIL potrafi utrzymać ciężar równy 3 samochodom osobowym.

AMW

Współpraca z Akademią Marynarki Wojennej pozwala na testy przeciążeniowe w warunkach laboratoryjnych.

Certyfikat TÜV dla naszych zawieszeń

Testy laboratoryjne były podyktowane tym, na co wielu z Was czekało z niecierpliwością a co powoli staje się faktem. Mowa oczywiście o certyfikacie TÜV. Możemy już poszczycić się uzyskaniem certyfikatu jakości ISO 9001:2015. Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju MTS Technik była pozytywna weryfikacja naszej firmy jako producenta zawieszeń sportowych. Dodatkowym atutem jest otrzymanie indywidualnego numeru w niemieckim KBA (niem. Kraftfahrt-Bundesamt). Jest to istotny w Niemczech organ państwowy, odpowiedzialny za ruch drogowy. W tym również kwestie modyfikacji aut.

Certyfikat

MTS Technik jest certyfikowanym producentem zawieszeń sportowych.

Zdobywając to wszystko, przyszła pora na certyfikaty części, wymagane dla każdego z zestawów z osobna. Każdy numer katalogowy, dla którego chcemy uzyskać certyfikat, niesie za sobą zarówno długotrwałe próby laboratoryjne jak i montaż i pomiary na aucie. Dla naszego zespołu to ogrom pracy i wysiłku. Jest to jednak wyzwanie, które jesteśmy w stanie podjąć. Z niczym nie zwlekamy. Proces ten jest w swojej szczytowej fazie. Ponad 20 referencji zostało już poddanych procesowi certyfikacyjnemu. Kolejne dołączą do nich w najbliższym czasie.

Certyfikat TUV

Pomiary na aucie to ostatni krok do zdobycia certyfikacji TÜV dla zawieszenia gwintowanego.

Instrukcje montażu

Każdy z powyższych elementów składa się na jeden efekt końcowy. Jest to zawieszenie gwintowane. Stworzone z komponentów najwyższej jakości, od renomowanych dostawców. Testowane i certyfikowane przez instytucje badawcze. Wysyłane do odbiorcy finalnego w formie gotowej do montażu, z odbojami obu osi, kluczami do regulacji, oraz instrukcją montażu, która już wkrótce będzie występowała w każdym z zestawów z naszej oferty. Szczegółowa, podparta licznymi zdjęciami instrukcja wpisze się w nurt łatwości obsługi zawieszeń gwintowanych MTS Technik, już na poziomie ich montażu.

Instrukcja montażu

Dołączana instrukcja daje pewność że montaż gwintu MTS Technik przebiegnie prawidłowo.

15 lat – tyle firma MTS Technik istnieje na rynku. To wpływa na świadomość marki wśród klientów. Przedstawione powyżej składowe sukcesywnego rozwoju produktu przekładają się z kolei na wzrost satysfakcji z jego użytkowania i coraz silniejsze zaznaczanie naszej obecności na rynkach w Europie i na świecie. Udowadniamy, że dążymy zarówno do przedstawiania nowości jak i udoskonalania tego co już istnieje w naszej ofercie. Jej zakres możecie z kolei znaleźć na naszej stronie.

Summary
Sprawdź nowy MTS Technik
Article Name
Sprawdź nowy MTS Technik
Description
Opis zmian jakie zaszły w firmie MTS Technik na przestrzeni ostatnich 2 lat
Author
Publisher Name
MTS Technik
Publisher Logo