Naciski na osie – do czego służą?

Zawieszenie gwintowane, jako podzespół tak istotny we właściwym zachowaniu auta na drodze, powinno być odpowiednio dobrane. Służy temu kilka wytycznych. Oprócz marki, modelu czy wersji nadwoziowej często są to naciski na osie. Czym jest ten ostatni parametr?

Różne masy w jednym modelu auta

Współczesne samochody chrakteryzują się dużą różnorodnością. Kupując auto możemy wybrać nie tylko jego kolor czy wyposażenie ale też przede wszyskim wersję silnikową. Różne silniki często wiążą się też z różnicami w ich masie.  Auta niszowe, służące głównie do zabawy, często mają bardzo wąską gamę silników. Tak dzieje się np w przypadku Mazdy MX-5. Silniki 1,6 i 1,8 występujące w tym modelu oferują różne wartości mocy, jednak pod względem masy nie różnią się zbytnio od siebie. Dlatego w tym przypadku doskonale sprawdza się jeden zestaw zawieszenia gwintowanego.

Wiele z naszych referencji skonstruowanych jest w oparciu o tzw. sprężyny ERS. Wyprodukowane przez Eibacha sprężyny, dzięki swojej zwartej linearnej konstrukcji, radzą sobie z autami z różnorodnymi wersjami silnikowymi. Tak jest w przypadku zestawu MTSGWBM03 do BMW E46, oraz w zestawie MTSGWVW08 do VW Golfa II / III. Ten drugi sprawdza się również z silnikami znacznie cięższymi od przewidywanych przez inżynierów z Wolfsburga. Przykładów nie trzeba daleko szukać, wystarczy spojrzeć na naszego RetroRacera. Masywny silnik R32, spięty dodatkowo z ciężką skrzynią DSG, nie stanowi wyzwania dla sprężyn przedniego zawieszenia.

VW Golf R32

Silnik R32 i skrzynia DSG ważą sporo… Zestaw MTSGWVW08 daje sobie radę nawet z takim ciężarem.

Są jednak zestawy, w przypadku których konstrukcja auta wyklucza stosowanie sprężyn typu ERS. Stosowane są tam elementy o odmiennym kształcie, dostosowanym m.in. do budowy górnego mocowania amortyzatora. Wprowadza to drobną komplikację w tworzeniu zawieszeń gwintowanych w przypadku aut popularnych, które oferowane są z szeroką gamą silników. Właśnie tutaj istotna jest kwestia nacisków na osie. W niektórych zestawach gwinty dzielą się na dwie referencje, różniące się właśnie naciskami na osie. Za przykład może tu posłużyć VW Golf 5 czy Audi A4 B8. Przykładem ekstremalnym jest Audi A4 8E, w którym pojawia się aż 6 różnych referencji! Jak więc z tak szerokiego wachlarza wybrać właściwy dla siebie zestaw?

Gdzie znaleźć informację o naciskach na osie?

Naciski na osie podane są w każdym aucie, na jego tabliczce znamionowej. Jest to nalepka, znajdująca się najczęściej pod maską bądź na którymś ze słupków auta. Ma ona prostokątny kształt. Na jej szczycie znajduje się VIN auta, a pod nim cztery wartości wyrażone w kilogramach. Trzecia i czwarta z nich są istotne pod kątem doboru zawieszenia. Są to odpowiednio – nacisk osi przedniej i nacisk osi tylnej.

tabliczka znamionowa.

Przykład tabliczki znamionowej. Pozycje „1-” i „2-” wskazują naciski na osie.

Wartości podawane na naszej stronie są zakresami nacisków. Przy wybieranu zestawu należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie – nacisk podany na naszej stronie musi pozostawać wyższy (bądź równy) naciskowi podanemu na tabliczce znamionowej auta. Poniżej przykład, dla zobrazowania tematu:

Pierwszy przypadek – Audi A6 C5, napęd FWD, silnik 1.9 TDI.

Nacisk przedniej osi, czyli pozycja „1-” na tabliczce znamionowej wskazuje nacisk 1090 kg. Jest to wartość niższa niż 1100 kg, przewidziane dla zestawu MTSGWAU38, więc mieści się w normie. Będzie to właściwy zestaw do tego auta.

Drugi przypadek – również Audi A6 C5, napęd FWD, silnik 1.9 TDI, jednak tym razem skonfigurowany z cięższą skrzynią automatyczną, przez co pozycja „1-” wskazuje już wartość 1150 kg. Jest to wartość wyższa niż nacisk dopuszczalny dla zestawu MTSGAU38, więc należy nabyć zestaw MTSGWAU39, przeznaczony pod naciski nawet do 1250 kg.

Jak widać, odpowiedź na często zadawane pytanie o właściwy dobór zestawu znajduje się na wyciągnięcie ręki.

Summary
Naciski na osie - do czego służą?
Article Name
Naciski na osie - do czego służą?
Description
Wyjaśnienie roli nacisków na osie przy prawidłowym dobraniu zawieszenia gwintowanego
Author
Publisher Name
MTS Technik
Publisher Logo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *