Zmiany w zawieszeniu gwintowanym do VW Caddy III / IV

Pomimo tego że Caddy zostało stworzone do pracy, logo VW na grillu nadal zobowiązuje. Jako pełnoprawny przedstawiciel koncernu z Wolfsburga, model ten jest równie chętnie obniżany jak jego osobowi bracia. Zawieszenie gwintowane do Caddy istniało w naszej ofercie od jakiegoś czasu i zostało przyjęte bardzo dobrze. Przyszła jednak pora na niewielkie zmiany.

Podział wagowy

Znany Wam już wcześniej zestaw MTSGWVW34 uzyskał rozszerzenie. Jest to oczywiście wymóg różnorodności silnikowej, tak lubianej przez Volkswagena. Do lżejszych wersji wyodrębniliśmy nowy zestaw – MTSGWVW49. Zastosowana w nim sprężyna przednia przygotowana jest na pracę z naciskiem przedniej osi do 1075 kg. Dostawcą nowej sprężyny niezmiennie pozostaje Eibach.

Gwint VW Caddy

Przednia kolumna z nowego zestawu MTSGWVW49. Sprężyny oczywiście produkcji Eibacha.

Znany dotychczas numer katalogowy pozostaje nadal aktualny, z przeznaczeniem do aut z wyższym naciskiem przedniej osi, sięgającym wartości nawet 1235 kg.

Gwint VW Caddy

Grubszy drut i nieco inne uzwojenie pozwalają utrzymać na drodze cięższe wersje silnikowe.

Podział ten podąża za rozróżnieniem nacisków osi w zestawach do aut opartych na platformie Golfa V. Wszak Caddy, pomimo roboczego rodowodu, jest mocno powiązany ze słynnym królem kompaktów. Warto również dodać że oba wspomniane zestawy uzyskały już certyfikat TÜV.

Summary
Zmiany w zawieszeniu gwintowanym do VW Caddy III / IV
Article Name
Zmiany w zawieszeniu gwintowanym do VW Caddy III / IV
Description
Szczegółowy opis zmian, jakie zaszły w zawieszeniu gwintowanym do VW Caddy III i IV.
Author
Publisher Name
MTS Technik
Publisher Logo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *