BMW E90 staje się równie popularną bazą do tuningu, jak jeszcze do niedawna jego poprzednik czyli E46. Tylny napęd, szeroka gama silników i oczywiście mocne obniżenie – to przepis na udany projekt. Prawidłowo przeprowadzony montaż zawieszenia gwintowanego pozwoli na komfort jego użytkowania przez długi czas. Jeśli nie macie warunków do wymiany zawieszenia, warto zlecić to wyspecjalizowanemu warsztatowi, który zrobi to w sposób umiejętny i bezpieczny. Podstawą jest oczywiście solidny podnośnik, który pozwoli na swobodne działanie z autem wiszącym w powietrzu. Zaczynamy od przygotowania niezbędnych narzędzi.
Po upewnieniu się ze auto właściwie stoi na podnośniku można przystąpić do pracy, zaczynając od ściągnięcia kół. Po uzyskaniu pełnego dostępu do nadkoli należy użyć środka penetrującego w miejscach odkręcania śrub tak, aby ułatwić sobie cały proces montażu.
Do zdemontowania przedniego amortyzatora należy odkręcić dolne wahacze oraz łącznik stabilizatora. Następnie przy użyciu klucza oraz grzechotki z nasadką można odkręcić dolne mocowanie amortyzatora. Po jego wypięciu ze zwrotnicy auta można odkręcić mocowania górne i wyciągnąć kolumnę z samochodu.
Kolejnym etapem jest składanie kolumny gwintowanej MTS Technik przed zamontowaniem jej w aucie. Do dostarczonej przez nas kolumny należy zamontować poduszkę amortyzatora. Nasze zawieszenia są tak zaprojektowane aby móc przełożyć poduszkę z seryjnej kolumny, jednak zalecamy montaż nowej poduszki, pasującej swoim stanem do nowego zawieszenia gwintowanego.
Gotową i skręconą kolumnę gwintowaną MTS Technik można już montować w aucie, przykręcając ją w kolejności odwrotnej do procedury demontażu seryjnego zawieszenia. Finalnego dokręcenia górnych mocowań należy dokonać gdy auto stoi na kołach i cały jego ciężar właściwie napiera na kolumnę gwintowaną.
Gdy przód jest już złożony, można przystąpić do wymiany zawieszenia osi tylnej. Tutaj zestaw MTSGWBM12 opiera się na trzech komponentach – sprężynie, amortyzatorze sportowym oraz regulacji wysokości.
Odkręcenie dolnego mocowania amortyzatora pozwala na poluźnienie wahacza, który trzyma sprężynę. By wyciągnąć tylny amortyzator należy odkręcić górne mocowania ukryte pod tapicerką bagażnika.
Po zdemontowaniu seryjnych odpowiedników pora na umieszczenie w ich miejscu produktów MTS Technik. W miejsce gumy trzymającej sprężynę należy umieścić tuleję regulacyjną z anodowanego aluminium. To na niej osiądzie sprężyna i to ona umożliwi płynną zmianę wysokości auta.
Gdy tylna oś jest także w całości poskładana nie pozostaje nic innego jak zamontować koła i cieszyć się agresywnie wyglądającym obniżonym autem. Pamiętajcie że taka ingerencja w zawieszenie niesie za sobą konieczność wizyty na stacji diagnostycznej i korektę geometrii!
Tradycyjnie już cały proces montażu przygotowaliśmy również w formie video we współpracy z Conek Foto. Dzięki temu zapoznanie się z całym procesem jest jeszcze łatwiejsze.