Zestaw gwintowany MTSGWMB01 do Mercedesa W201 / W124

Mercedesy z lat ’80 i ’90 uchodzą za synonim pancerności. Stosunkowo proste mechanicznie konstrukcje i kusząca swą ponadczasowością kanciasta stylistyka sprawiają, że te prestiżowe auta wciąż są popularne. Wśród miłośników modeli jest mnóstwo osób, które wraz z dawaniem swoim autom nowego życia, nadają im nieco bardziej współczesnego charakteru i zbliżają je do ziemi. W przeciwieństwie do głównego konkurenta, BMW, Mercedes stylistycznie nie miał wiele wspólnego z dynamiką. Auta te raczej były wybierane jako taksówki a nie samochody o sportowym zacięciu. Jednak również z tego środowiska dochodziły do nas sygnały o zapotrzebowaniu na zawieszenia sportowe. Kity o stałym obniżeniu mieliśmy w ofercie już od dawna. Apetyt użytkowników nie był jednak w pełni zaspokojony.

Gwint jedyny w swoim rodzaju

Z naszego kitu wyewoluowało zawieszenie gwintowane MTSGWMB01. W201 i W124 mają dość nietypową, choć charakterystyczną dla Mercedesów z tamtej epoki konstrukcję zawieszenia. Najbardziej rozpowszechnionym rozwiązaniem jest McPherson z przodu oraz sprężyna i amortyzator stanowiące oddzielne elementy na osi tylnej. W Mercedesie to drugie występuje na obu osiach! Czy to niecodzienne rozwiązanie utrudniło stworzenie zawieszenia? Nie. Nasi konstruktorzy podołali i temu zadaniu, tworząc zestaw, dzięki któremu nawet tak konstrukcyjnie rozwiązane auto można obniżyć.

Kupując zestaw MTSGWMB01, otrzymuje się 4 amortyzatory sportowe, 4 sprężyny i 4 specjalnie zaprojektowane tuleje regulacyjne. Wszak to jest filar całej idei zawieszenia gwintowanego. Bez tych niewielkich elementów niemożliwe byłoby ustawienie wysokości auta w zgodzie z własnymi upodobaniami. Wielka rola tego małego komponentu została podkreślona tym, że tylna regulacja została przeprojektowana tak, aby zmiana wysokości auta dawała jeszcze lepsze efekty. Optymalizacja jej kształtu, połączona z wydłużeniem długości roboczej gwintu znacząco zwiększa zakres zmiany prześwitu.

Tylna regulacja Mercedes

Przeprojektowana tylna regulacja zwiększa zakres, w jakim można zmienić wysokość auta.

Tym, dla których zawieszenie gwintowane do W201 i W124 jest łudząco podobne do kitu obniżającego spieszymy z wytłumaczeniem, że to podobieństwo jest złudne. Dołożenie regulacji wysokości nie było jedyną zmianą. To, czego nie widać na pierwszy rzut oka to przeprojektowany przedni amortyzator. Efektem szeregu testów i skrupulatnych obliczeń naszych konstruktorów jest konstrukcja amortyzatora przedniego z jeszcze krótszym skokiem pracy. Pozwala to na jeszcze wydajniejszą pracę, nawet przy maksymalnym poziomie obniżenia. A jest ono znaczące, dochodząc nawet do poziomu -75mm dla przedniej osi. Oczywiste jest również zastosowanie innych sprężyn, konstrukcyjnie przystosowanych do specyfiki zawieszeń gwintowanych. Jakkolwiek „inne” jest to zawieszenie względem pozostałych gwintów, nadal jest to pełnoprawne zawieszenie gwintowane. Musiało ono więc mieć to, co posiadają pozostałe gwinty z naszej oferty. Dlatego sprężyny do MTSGWMB01 naturalnie wykonał dla nas Eibach. Jednak i tutaj pętla inżynieryjna efektywnie wpłynęła na rozwój zestawu. Nowy projekt sprężyn w postaci zmniejszenia ich długości swobodnej to prosta droga do pożądanego intensywnego obniżenia. Domknięciem całego procesu była optymalizacja kształtu tylnej sprężyny tak, aby idealnie współgrała z przeprojektowaną tuleją regulacyjną.

Sprężyny Mercedes W201

Nowe sprężyny oferowane w tym zestawie.

MTSGWMB01 jest na chwilę obecną jedynym zawieszeniem gwintowanym do Mercedesa w naszej ofercie. Z pewnością nie ostatnim. I już niezwykle popularnym. Zapotrzebowanie na ten zestaw jest niezmiennie wysokie. Przyczyniło się to do usytuowania go wysoko w kolejce gwintów oczekujących na certyfikację TÜV. Proces testowy przebiegł pomyślnie i zawieszenie posiada już certyfikat, który każdy użytkownik może pobrać z naszej strony.

Summary
Zestaw gwintowany MTSGWMB01 do Mercedesa W201 / W124
Article Name
Zestaw gwintowany MTSGWMB01 do Mercedesa W201 / W124
Description
Szczegółowy opis zawieszenia gwintowanego MTSGWMB01 do Mercedesa W201 / W124, z uwzględnieniem zmian jakie zaszły w jego konstrukcji.
Author
Publisher Name
MTS Technik
Publisher Logo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *